Mentorluk Nedir?

Mentor kelimesinin kökeni mitolojiden gelmektedir. Odysseia destanına göre; Odysseus  İthaka Kral’ı Ulysses savaşa gitmeden önce en yakın arkadaşı Mentor’a oğlu Telemachus’u emanet eder. Kralın dönmesi 20 yıl sürer, geçen zaman içinde Mentor, kralın oğlunu en iyi şekilde eğitir ve yetiştirir. İşte mentorluk yapma kavramının bu hikayeden geldiği düşünülüyor.

Mentorluk, insanların potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilmeleri, becerilerini geliştirebilmeleri, performanslarını iyileştirebilmeleri ve olmak istedikleri kişi olabilmeleri için kendi öğrenmelerini yönetmeleri için desteklemek ve teşvik etmektir. Mentorluğu verene Mentor denirken mentorluğu alana Menti denir. Mentor ve menti arasında ilerleyen bu sürecin temel taşları gizlilik, samimiyet ve dürüstlüktür.

Mentorluk, danışmanlık veya koçluk ile aynı şey değildir. Genelde karıştırılan bu 3 kavram arasındaki kıyaslamayı aşağıda bulabilirsiniz.

DanışmanKoçMentor
AmaçGörev ve performansKendini tanıma ve kendine güven duygusunun kazandırılmasıBilgi ve deneyim aktarma (beceri ve yetkinlik)
Temel BeceriGözlemlenmiş performans üzerine geri bildirimDinlemek, soru sormak, geribildirimDeneyim aktarmak
Hedefe YönlendirmeÖğrenen için hedefler belirlemek ya da oluşturmakKişilerin farkındalık geliştirip, yeni seçenekler ve özgüvene ulaşmasını kolaylaştırmakMentinin hedefleri üzerinden ilerlemek ve ona yol göstermek
Öğrenim akışıTek yönlüÇift yönlüÇift yönlü

Hayatımızın her yaş ve kariyer diliminde bizden daha deneyimli ve rol model olabilecek karakterler vardır ve olacaktır. Siz de bir an tanıdık tanımadık böyle bir rol modelin ismini zihninizde oluşturdunuz bile. Özellikle iş hayatı ve sosyal hayat deneyimi ve başarıları yüksek olan kişilerden yaşadıkları başarı ve başarısızlıklarını dinlemek, karşılaştıkları zorluklar karşısında başarıya nasıl ulaştıklarını öğrenmek bizlere zaman kazandıracak ve başarıya ulaşmamızı hızlandıracaktır. Bu nedenle herkes için bir mentor ihtiyacı vardır.

Bugün özellikle genç girişimciler ve öğrenciler arasında oldukça ihtiyaç duyulan ve talep edilen mentorluk süreci, kabul görmüş ve başarısını ispatlamış bir süreçtir. Sizler de başarılı, tecrübeli ve hayata dair aktarım yapabileceğiniz bilgi, hikaye ve deneyimlere sahipseniz bu birikiminizi ihtiyacı olan kişilere aktarmak için mentorluk sürecine dair yöntem ve teknikleri öğrenmelisiniz.

Şimdi Altınok Akademi ve Gedik Üniversitesi iş birliği ile üniversite onaylı bir sertifikaya sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için eğitimlerimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Altınok Akademi

Ömer Göç

Please follow and like us:
fb-share-icon