2021 Uzmanlaştırıcılık Eğitimi ve Yenileme Eğitimi Ne Zaman?

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda 6763 sayılı Kanunun 34. maddesinde yapılan değişiklikle uzlaştırmacıların nitelikleri, eğitimi, sınavı, eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşların nitelikleri ve eğitim kurumlarının listelerinin düzenlenmeyen Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği  05.08.2017 tarihinde Adalet Bakanlığınca yayınlanmıştır.

Bu yönetmelik uyarınca uzlaştırmacı görevini yapacak olan kişilerin Bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumlarından eğitim almaları zorunlu hale gelmiştir.

Uzmanlaştırma Eğitimi Sertifikası 2 yıl boyunca geçelidir. Sertifika aldıktan sonra aktif görev almaya devam edebilmek için bakanlık talimatıyla yenileme eğitimi alınması zorunludur.

Uzmanlaştırma Yenileme Eğitimi: Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirlen bir kurumdan daha önce eğitim almış olup, eğitim süresi 2 yılı aşan ve Uzmanlaştırmacı görevine devam edebilmek ve Uzmanlaştırmacı sınavına giriş sağlayabilmek için verilen eğitim programıdır. 05/08/2017 tarihli ve 30145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği uyarınca 2 yılda 1 düzenlenmesi zorunlu olan Uzlaştırmacı Yenleme Eğitim programına ait detaylar için Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak açıklama beklenmektedir.

2021 yılında aktif olan Uzlaştırmacılık Programı ve Uzlaştırmacı Yenileme Eğitimi bulunmamaktadır. Lakin eğitim almış olan kişiler için Uzlaştırmacı Sınavı Başvuruları başlamıştır. Bakanlığın yapacağı yeni bir bilgilendirme sonrasında eğitimlerimize ve sertifika vermeye İş Birliği Anlaşmamız olan Yetkilendirilmiş Üniversitelerimiz üzerinden hemen başlayacağız. Web sitemizden ve instagram sayfamızdan bizi takip ederek haberdar olabileceğiniz gibi bize mail atarak da iletişim adreslerini bırakabilirsiniz.

Teşekkürler

Altınok Akademi

Please follow and like us:
fb-share-icon